Tribalwars Wiki TR sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Dünyanın sonunun ne zaman geleceğini belirleyen birkaç faktör vardır. Dünyanın sonu dramatik bir şekilde değişebilir, bu yüzden dünya ilerledikçe oynadığınız dünyanın Dünya sonu gerekliliklerini kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Oyunda 3 tip dünya sonu seneryosu hazırlanmıştır; Güç Sırları, Hakimiyet, Puanlar ve Köyler gereklilikleri. Bazı dünyalarda, özellikle eski dünyalarda, otomatik Dünya Sonu sistemi yoktur. Bu dünyalarda, Dünyanın sonu için diğer gereksinimler veya koşulların yerine getirilmesi gerekebilir. Dünyanın ne zaman sonra ereceği hakkında bilgi almak için, bireysel dünya duyurularına bakınız.

Güç Sırları

Ordularınızı geliştirdiniz , düşmanlarınızı onurlandırdınız, güçlü bir klana katıldınız ve artık her yerde güçsüz oyunculara korku salıyorsunuz! Şimdi ne yapmalı? Oyunda belli bir zamanda “Güç Sırları” haritadaki tüm “Barbar Köyleri” üzerinde belirecek. Bu sırlar, dünyanı yeni bir çağa taşıyacak icatlar ve keşiflerdir. Bunlar oyunun ana görevleridir; bu sırları oyunun belirli bir süresi elinde tutan ve yöneten klan, yeni çağdaki en büyük güç ve oyunun kazananı olacaktır.

Sırrı Kontrol Etme

Saklı bulunduğu yerdeki (Haritada özel bir bayrak işareti ile belirtilmiştir) köyü fethettiğin zaman ya da sır senin köylerinden birine taşındığı zaman, sırrı kontrol edersin. Orduların aksine, Sırlar belirli bir zamanda sadece belirli bir alan kadar hareket edebilirler. Taşındıktan sonra, “Sır” dünya ayarlarında ayarlanmış süre kadar köyün içinde kalmalıdır. Sır'a bir hareket emri verirseniz, sizin kontrolünüzden çıkar. Hareket emrini iptal edemez ya da geri alamazsınız(Size geri gelmediği sürece), bu yüzden onu emanet edeceğiniz kişiye dikkat ediniz.

Sırrın Yayılması

Bir süre sonra, sırlar kendilerini elinde bulunduran klana yayılmaya başlar. Sizi sırların nereye ve ne zaman yayılacağına dair bilgilendiren periyodik güncellemeler alacaksınız. Yeni meydana gelen “kopya” sır en az orjinali kadar iyidir! Sonuç olarak sırlar etrafa yayılmaya devam edecekler, rakiplerinizin açgözlü ellerinden koruyamayacağınız bir hale gelecekler. Sonunda sizin klanınınız tarafından kontrol edilmeyen, elinde sırları bulunduran herhangi bir köye saldırmanın zamanı gelecektir.

Oyunu Kazanmak

Oyunu kazanmak için, klan tüm sır takımlarını elinde tutmak zorundadır. Siz haritadaki tüm sırlara sahip olmak zorunde değilsiniz, Ama klanınız her isimden sırrın örneğinden en az birine sahip olmak zorundadır. Klan tüm sır takımının kontrolünü ele geçirdikten sonra, kazanma gerisayım’ı başlayacaktır. Eğer klan, gerisayım boyunca kontrolü elinde tutabilirse, oyunu kazanmış demektir. Geri sayımın ayarına dikkat ediniz: Eğer klan elinde sırrın birden fazla kopyasını tutuyorsa; bu klanın sır takımının kontrolünü elinde tutması, sırların bütünlüğünü kaybetmeden tam takım olarak kalmasını sağlaması ve oyunu kazanması için bir tanesini hakimiyeti altında tutması yeterlidir. Klan oyunu kazandıktan sonra, dünya otomatik olarak “Barış Modu”na geçer ve zaman içinde dünya kapanır.

Özet

  • Sırların bulunduğu köyler harita üzerinde özel bir bayrak ile gösterilir. Bu sırlar, sırın olduğu köyü ele geçirerek elde edilebilir ya da sır otomatik olarak başka kişi tarafından sizin köyünüze gönderilir.
  • Sırlar köyden köye taşınabilir. Bu taşıma mesafesi çok azdır ve bir köyde durduktan sonra başka bir köye gönderilmesi için üzerinden bir zaman geçmesi gerekmektedir. Sırı bir köye yolladığınızda iptal etme ya da geri alma şansınız yoktur. Gittiği köyün sahibi ancak bunu yapabilir. O yüzden sırı göndereceğiniz kişiyi iyi seçiniz.
  • Bir zaman sonra sır sahip olduğu klan çevresinde çoğalmaya başlar. Orijinali ile aynı değere sahip bu kopya sırlar çoğaldıkça onları elde tutmak da bir o kadar zor olur. Dünya özelliğine göre belirlenen miktardaki sırın hepsine sahip olmak için yeni oluşan kopyalara yönelmek büyük bir avantaj olabilir.
  • İlk sır dünya açıldıktan belirli bir süre sonra, diğer sırlar ise periyodik olarak daha sonra ortaya çıkar.
  • Bir sır haftada sadece 10 tarla boyu ilerleyebiliyor. Sırları klan merkezine çekmek de uzun zaman gerektiriyor.

Aydınlanma Çağı

Aydınlanma Çağı Temmuz 2019’da çıkan bir oyun sonu senaryosudur. Bu senaryoda oyuncular ve klanlar özel Üniversite köylerinden birini fethetmek ve üniversiteyi belli bir seviyeye çıkartmak zorundadır. Klan veya oyuncu bu özel köydeki Üniversiteyi son seviyeye çıkardığında dünya sona erer.

Hedefe daha hızlı ulaşmak için, klan oyuncuları birlikte çalışmalı ve köye hammadde göndermelidir. Bu oyun sonu konseptinin ardındaki fikir, kazanma şartı olarak bir “Dünya Harikası” inşa etmek ve onu yükseltmektir.

Daha fazla bilgiyi Aydınlanma Çağı konusu altında bulabilirsiniz.

Hakimiyet

Haftalar ve aylar geçtikçe, klanını harita üzerinde yavaşça yayılırken ve dünyada bir hakimiyet kazanırken bulabilirsin. Hakimiyet tabanlı oyun sonuna göre bu, “siz ve takım arkadaşlarınız dünya’da kazanmaya çok yakınsınız” anlamına gelir. Klan bir kere Hakimiyet’in belirlenen derecesine geldiğinde (bu, dünya ayarlarına göre değişiklik gösterebilir), tüm oyunculara Klan’ın dünyanın kazananı olmaya çok yakın olduğuna dair bir uyarı mesajı gönderilir. Bu noktadan sonrası, hakim olan klanın, hedefine ulaşması ve onları durdurmaya çalışan herkes arasında devam eden savaştır.

Hakimiyet Nedir?

Hakimiyet, bir klanın oyuncularnın sahip olduğu köylerin yüzdesi alınarak hesaplanır. Örneğin, dünyada oyuncular tarafından sahip olunan 100.000 tane köy varsa ve klan bunlardan 50.000 tanesine sahipse, bu klanın %50 hakimiyeti vardır. Kazanmak için Gereklilikler: Klanın dünyanın kazananı olması için, aşağıdaki şartların ikiside sağlanmış olmalıdır (Bazı detaylı gereksinimler dünya ayarlarına göre değişiklik gösterebilir):

  • Dünya minimum yaşa ulaşmış olmalıdır
  • Klan minimum hakimiyet seviyesine ulaşmış olmalıdır

Oyunu Kazanmak

Oyunu kazanmak için gereksinimler tamamlanmaya yaklaşıldığı zaman, bununla ilgili bir uyarı tüm oyunculara gönderilir. İki şartta tamamlandığında, “Oyun sonu modu aktiftir” ve “Barış modu ayarları aktif olacaktır” uyarıları tüm oyunculara yollanacaktır. Hakimiyet seviyesine ulaşmayı başaran klan oyunu kazanacaktır.

Puan/Köy Gereksinimleri

Dünya Sonu senaryosu, dünya ayarlarına göre, bir oyuncu ya da bir klana uygulanabilir. Oyuncu seneryosu bazen Yüksek Hızlı Dünyalarda kullanılır fakat normal hızlı dünyalarda bu özellik fazla kullanılmaz. Dünyanın kazananı olmak için her koşulda, ister klan ister oyuncu olsun, minimum puan ve köy sayısına ulaşmış olmak zorundadır. Ayrıca bu puan ve köyleri belirlenen bir süre kadar korumalıdır. Eğer oyuncu ya da klan, kazanmak için gerekli olan şartları kaybederse, oyun sonu prosedürü iptal edilir ve bu işleme tekrar başlanması gerekir.

Kazanmak için Gereksinimler

Dünyanın kazananı olmak için, oyuncu ya da klan, aşağıdaki şartların sağlanmış olması gerekmektedir. (Kesin şartlar dünya ayarlarına göre değişiklik gösterebilir)

  • Oyuncu/Klan minimum puana ulaşmış olmak zorundadır
  • Oyuncu/Klan minimum köy sayısına ulaşmış olmak zorundadır
  • Oyuncu/Klan belirlenen süre boyunca yukarıdaki iki şartı sağlamış bulunmak zorundadır.

Oyunu Kazanmak

Herhangi bir Oyuncu/Klan, kazanma şartlarını sağlayabilirse, tüm oyunculara uyarı gönderilecektir. Bu noktada, dünyanın geri kalanı, belirlenen süre içerisinde dünya sonu şartlarını bozmak için uğraşacaktır. Eğer Oyuncu/Klan belirlenen süre içinde kazanmak için gereken şartları devamlı olarak sağlayabilirse oyunun kazananı olur