Güvenlik

Tribalwars Wiki TR sitesinden
14.21, 9 Ağustos 2016 tarihinde Hestai (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 1184 numaralı sürüm
(fark) ← Önceki sürüm | Güncel sürüm (fark) | Sonraki sürüm → (fark)
Gezintiye git

Yıllardır interneti kullanan birisi olarak, saldırıya açık olup olmadığınızı hiç merak ettiniz mi? İşin gerçeği; online varlığınızı güvence altına alabilmeniz ve hesabınızın güvenliğini arttırmanız için atabileceğiniz adımlar vardır.

İşte kullanıcı hesabınızın güvenliğinden emin olmanız için 5 adım:


1. Yazılım Güncellemelerini Yükleyin

Diğer bir adıyla ‘yama’ olarak bilinen yazılım güncellemelerinde yazılım satıcıları mevcut ürünlerdeki güvenlik açıklarını giderirler. Bu güncelleştirmelerin başka türleri de hata düzeltmeleri ve geliştirmelerdir. Bunlar programların daha güvenli hale gelmesini sağlamak ve sizi korumak için önemlidir. Unutmayın, satıcıların bu güncelleştirmeleri ile siber saldırlar ve kötü niyetli tehditlere karşı güvende olabilirsiniz.


2. Farklı Şifreler Kullanın

Bu belki de en kolay kuraldır. Birden fazla hesabı tehlikeye atmamak için farklı şifreler kullanmak önemlidir. Yine de bu tek başına yeterli değildir, bu şifrelerinizin hepsinin güçlü şifreler olması gerekir.


3. Güçlü Şifreler Kullanın

Güçlü bir şifreyi oluşturan şey nedir? Bir şifre ne içermelidir? Güçlü bir şifrede numaralar, semboller, büyük ve küçük harfler olmalıdır. 12 karakterden kısa olmamamakla birlikte herhangi bir yazı dizisi ya da ifade olmamalıdır.

Eğer bu sizin için zorsa şifreleri oluşturmak için size yardımcı olacak iki yöntem vardır: Diceware ve Cümle Kurma. Hatırlayabileceğiniz bir cümle oluşturarak o cümledeki unsurları bir şifrede birleştirebilirsiniz. Örneğin şu şifreyi alabilirsiniz: Yie613nS.Ka5$

Şifre şu cümle ile oluşturulmuştur: Yaşadığım ilk ev 613 numaralı sokaktaydı. Kirası aylık 500$’dı.

Paroladaki her harf cümlenin ilk harfidir. Bu yöntemi kullanarak şifrenizi kolayca hatırlayabilirsiniz. İkinci method ise Diceware yöntemidir. Bu yöntem birbiriyle hiç bir ilişkisi olmayan farklı kelimeler içermektedir. Rastgele oluşturulan cümlelerin bilgisayarlar tarafından hiç bir mantıklı anlamı yoktur ve bu cümlelerin çözülmesi zordur. Cümlelerde herhangi bir anlamlı korelasyon olması gerekmemektedir. ‘köpeğimiseviyorum’ şifresi kolaylıkla kırılabilir ancak ‘bilgisayartostkaktüs’ daha zor olacaktır. Daima şifrenizin gücünü arttırmak için numaralar ve diğer ögeleri eklemeyi unutmayın.


4. Bir Şifre Yöneticisi Kullanın

Kendi şifrenizi oluşturmak ve takip etmek zor geliyorsa şifre oluşturmak ve takip etmek için her zaman bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Bunlardan bazı popüler olanları; Keepass, Keychain, 1password ve Lastpass’dır. Bu yöneticiler in çoğu çok yüksek dereceli şifreleme içerir ve internetle hiç temas etmeden sadece yerel olarak çalışır. Güçlü bir parola oluşturmak ve onu unutmamak için en kolay yöntemlerden biridir.


5. Kimlik Avı Girişimlerini Farketmeyi Öğrenin

Kimlik Avı saldırıları genellikle sizlere yönelik jenerik teklifler, güzel vaatler içerir ancak asıl amaç bilgilerinizi çalmaktır. Innogames’in size e-posta ya da diğer yollarla şifrenizi sormayacağını unutmayınız. Bunun dışında asla bilmediğiniz ya da güvenmediğiniz kaynaklardan gelen ekleri açmamalısınız. Innogames size ‘hesabınızı onaylamak için buraya tıklayın’ diyerek sizi bilinmeyen bir siteye yönlendirmez. Linke tıklamadan önce farenin imleciyle üzerine gelin ve yönlendirme yapılan sitenin linkine göz atın, eğer şüphelenirseniz oyunumuzun ana sayfasından resmi destek sistemimizle iletişime geçebilirsiniz.